+48 732 080 828
Infolinia 7:00 - 21:00
al. Władysława Beliny-Prażmowskiego 11A/3, 31-514 Kraków
Cennik
Laserowe leczenie trądziku ma mało przeciwwskazań i jest to bezpieczna oraz skuteczna metoda na walkę z niedoskonałościami skóry.
Istnieje wiele schorzeń dermatologicznych, jednak wśród najbardziej popularnych i dokuczliwych można zaliczyć trądzik. Szacuje się, że ponad 80% osób w przedziale wiekowym od 12 do 24 lat cierpi z jego powodu, przy czym odnotowuje się coraz więcej przypadków tego typu zmian skórnych u ludzi po trzydziestce. Tym samym, uznaje się, że jest to najczęściej występująca choroba skóry.
Przyczyną powstawania trądziku jest uchodzenie łoju z gruczołów łojowych w mieszkach włosowych. W przypadku zdrowej skóry, ilość łoju jest kontrolowana przez hormony, które generują niewielkie ilości produkowanego łoju. Jego optymalna ilość konieczna jest do zachowania odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia skóry. Z kolei u osób z trądzikiem, wydzielany jest nadmiar sebum, czego efektem jest łojotok. W ten sposób przewód wyprowadzający łój zostaje zaczopowany. Konsekwencją są zaskórniki, które składają się z czopów łoju oraz warstw zrogowaciałego naskórka. Jeżeli dochodzi do stanu zapalnego spowodowanego działaniem bakterii, zmiany skórne stają się czerwone i bolą w momencie kiedy się je dotyka.
Jeżeli dana osoba rozpozna u siebie trądzik, powinna jak najszybciej rozpocząć działania lecznicze. Jest to o tyle ważne, że w ten sposób obniża się ryzyko pokrycia się skóry przebarwieniami potrądzikowymi, a także minimalizuje się powstanie blizn. Najczęściej pojawiają się one w momencie zaniedbania stanu swojej skóry, a także niewłaściwego obchodzenia się z trądzikiem, np. w momencie kiedy dana osoba próbuje z nim walczyć poprzez wyciskanie pryszczy lub ich rozdrapywanie. Warto dodać, że brązowe przebarwienia, nazywane inaczej hiperpigmentacją mogą być widoczne nawet po zaleczeniu trądziku. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna i kosmetologia udostępniają kilka metod walki z trądzikiem. Przede wszystkim blizny potrądzikowe można usunąć za pomocą mikrodermabrazji oraz peelingów chemicznych, przy czym współcześnie uznaje się metodę laserową za najbardziej skuteczną. Przynosi ona szybkie efekty, a dodatkowo skóra zyskuje wyrównany koloryt.
Sposobem działania lasera jest zjawisko fototermolizy selektywnej, która jest wybiórczym pochłanianiem energii lasera przez skórę. Odbiorcami tej energii są chromofory.
W momencie kiedy rozwija się infekcja trądzikowa, krew dociera do zmienionych przez chorobę miejsc poprzez jej zwiększony dopływ. W ten sposób zwiększone unaczynienie zaczyna pochłaniać energię lasera. Za pomocą precyzyjnie dostosowanej wiązki laserowej, która wnika na określoną głębokość skóry, dochodzi do jej pogrzania, dzięki czemu w selektywny sposób można uszkodzić gruczoły łojowe, osiągając tym ograniczoną produkcję sebum. Dużym atutem techniki laserowej jest jej bakteriobójcze działanie, dzięki czemu działa się także bezpośrednio na przyczynę zmian skórnych.
Pacjenci najbardziej chwalą następujące zalety lasera:
Laser z powodzeniem upora się z następującymi rodzajami trądziku:
Pierwszym etapem zabiegowym jest odbycie obowiązkowej konsultacji medycznej z lekarzem, który potencjalnie będzie wykonywać zabieg. Jest to o tyle istotne, że dzięki temu wyklucza się wszelkie przeciwwskazania zabiegowe, o których więcej informacji można odnaleźć w dalszej części tekstu. Kolejnym krokiem jest dokładne oczyszczenie twarzy lub innego miejsca na skórze, gdzie zabieg będzie wykonywany. Należy pamiętać, że laseroterapia wykonywana jest tylko na czystej skórze, dlatego ważne jest, aby dobrze zmyć wszelkie kosmetyki i makijaż. Następnie miejsce zabiegowe schładza się specjalną chłodziarką, która minimalizuje wszelkie odczucia dyskomfortu. Naturalną reakcją skórną na ingerencję laserową jest zaczerwienienie, lekki obrzęk, a przez kilka kolejnych dni skóra się łuszczy. Zwykle objawy te samoistnie zanikają w ciągu kilku godzin po zabiegu. Ze względu na nieinwazyjność zabiegu oraz jego ogólną specyfikę, Pacjent może spokojnie wrócić do swoich codziennych aktywności jeszcze tego samego dnia.
Już po pierwszym zabiegu Pacjenci odczuwają widoczną różnicę w kondycji skóry, jednak w przypadku bardziej zaawansowanych stanów zapalnych niezbędna może się okazać seria od 3 do 6 zabiegów odbywających się z tygodniową przerwą. W przypadku chęci usunięcia blizn potrądzikowch zaleca się wykonanie zabiegu resurfacingu oraz peelingu laserowego.
Aby maksymalnie zwiększyć własne bezpieczeństwo podczas zabiegu należy:
Należy pamiętać, że powyższa lista jest jedynie pomocnicza i wskazuje na ewentualną możliwość niezakwalifikowania do zabiegu. Ważne, aby podczas rozmowy wstępnej z lekarzem być z nim całkowicie szczerym, co umożliwi mu wybór optymalnej metody leczenia oraz parametrów lasera. Należy mieć na uwadze, że o ostatecznej decyzji o kwalifikacji do zabiegu zawsze decyduje specjalista na podstawie swojej wiedzy, doświadczenia i kwalifikacji.
Trądzik różowaty to zapalna choroba skóry o złożonym podłożu polegająca na wykwitach rumieniowych na ciele, grudkach i krostkach. Na to czy pojawi się u nas dolegliwość jaką jest trądzik różowaty bezpośrednio wpływają dwie przyczyny natury dermatologicznej. Pierwsza z nich to słabe, pękające naczynka, wynikające z borykania się z cerą naczynkową. Drugą przyczyną jest nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych. Trądzik różowaty występuje najczęściej u osób powyżej 25. roku życia. Przyczyny mogą być różne – od skłonności genetycznych, poprzez złą dietę, po problemy hormonalne.